Ha digitálisan adjuk át a megrendelt képeket, használjunk ügyfél galériát?

Szerintem minden fényképész találkozik ezzel a kérdéssel, aki ügyfél megrendelésre dolgozik. Hogy juttassam el a képeket az ügyfélnek? Hozzak létre minden esetben egy külön ügyfél galériát? Hogy tudhatom magamat is biztonságban? Hogy tudom megoldani, hogy a képeket elő tudja válogatni az ügyfél galériában? Természetesen erre sok sok megoldás létezik, s nem is fogom bemutatni az összeset, de egyről ejtenék pár szót, mivel, ha valaki nem egészen tudja még, hogy oldja meg, akár segítség is lehet számára… S a kezdetekben akár ingyenes megoldásként is használhatjuk!

Szóval kezdjük az elején. Van egy ügyfél rendelésed, aki szeretne, ha képeket készítenél neki. Jelen esetben teljesen mindegy, hogy portré, vagy épp egy vállalkozás számára PR képeket, netán termékfotókat készítesz. Amennyiben az ügyfél jelen van a fényképezés során, a folyamatos kommunikációnak köszönhetően azért nagyon félre nem tud menni az elképzelés és a megvalósítás. Adott esetben már a helyszínen egy-egy beállítást követően meg is tudjátok nézni az eredményt. Én személy szerint nem támogatom, hogy az ügyfél a nyers képeket megnézze, amik nem lettek elő válogatva, mivel ez akár csalódás is lehet számára és a későbbi tényleges válogatás akár keserű szájízzel is kezdődhet emiatt.

Szóval készítünk az ügyfélnek képeket, majd szépen, a saját munkafolyamatunk során elkezdjük ezeket a képeket feldolgozni. Első körben a feldolgozás itt csak annyit takar, hogy kiválogatjuk azokat a képeket, amelyek nem életlenek, nem hibásak, nem lettek teljesen elrontva, ahol nem pislogott be a model, nem vág előnytelen arcot, vagy épp áll olyan pózban, ami vastagítja a combokat és még sokáig sorolhatnám. Valamennyi minimális korrekció is rákerül ezekre a képekre (expo korrekció, stb.), hogy „nyers képként” meg lehessen mutatni őket a megrendelőnek.

Ügyfél galériával biztosítsuk az ügyfél részére a válogatás lehetőségét!

S itt jön a nagy kérdés. Hogy mutassuk meg? Az nem megoldás, hogy kinyomtatunk 10-20 képet, hogy ki tudja azt az 5-10-et választani amit szeretne… Persze, van az az ügyfél, aki ezt megfizeti, de nem ez a jellemző.
Mutassuk meg online. Egyszerű, könnyű, gyors. De rejt magában némi veszélyt is. S itt nem csak arról van szó, hogy a megrendelőben nem bízunk, hanem arról is, hogy nem véglegesen retusált, azaz félkész képeket ne adjunk ki úgy a kezünkből, hogy azokat fel lehessen használni! Már csak azért is, mert ez nem biztos, hogy számunkra jó reklám lenne!

  • olyan formába töltsük fel a képeket, hogy ezek használatára ne legyen módja az ügyfélnek (nem a vízjel a legjobb megoldás, hisz az fontos részleteket takarhat el a képből), de megfelelően alacsony felbontás és a letöltés lehetőségének tiltása már egy elég jó megoldás
  • mindenképp védjük a galériát jelszóval, hogy tényleg csak az ügyfél láthassa a képeket
  • adjunk lehetőséget, hogy a galériában, online felületen be tudja jelölni azokat a képeket, amelyeket szeretne teljesen retusálva megkapni

Ha kiválogatta a képeket, ne üljünk rajta heteket, hanem tényleg foglakozzunk is vele, csináljuk meg, tartsuk be a megbeszélt határidőket.

De hogy adjuk át a végleges, kész képeket végül? Erre is lehet megoldás az ügyfél galéria?

A végleges képek átadására ismét több lehetőségünk van. Ha a szerződésben (mert ugye minden elvégzett munka esetében írunk egy szerződést) meghatároztuk, hogy kinyomtatva adjuk át őket, akkor nem nagyon van kérdés. Ki kell nyomtatni és el kell juttatni az ügyfélnek (vagy az ügyfél jön érte).

Ha a képeket digitálisan, vagy digitálisan is az ügyfél rendelkezésre bocsátjuk, akkor megint több lehetőségünk van. Az egyik, hogy egy fizikai adathordozóra mentjük őket és így adjuk át. Ezt ki lehet használni reklám célra is, egy logózott pendrive-ot használva, sőt a pendrive lehet akár fényképezőgép alakú is satöbbi, elég sok lehetőségünk van.
De elérhetővé tehetjük őket letölthető formában is. Ebben az esetben érdemes ugyan azt a felületet használnunk, mint a válogatás során. Azt az ügyfél egyszer már megismerte, kezelte, tök jó. Persze, ha sok nagyméretű képről van szó, lehet, hogy egy FTP letöltés könnyebb megoldás lenne, de nem biztos, hogy az ügyfél oldalon megvan ehhez a megfelelő informatikai tudás. Szóval érdemes olyan felületet választani, amiben biztosa lehetünk, hogy az ügyfelek is tudják kezelni, s a mai világban ez a sebfelületekre azt igaz már.

A fotók online átadására alkalmas lehet akár a Google Drive-unk, a onedripe-unk, kdropboxunk is, de a válogatás esetben azért nem hozza azokat a funkciókat, amelyek egyrészt megkönnyítik munkánkat, illetve meg is gátolják, hogy a képeket letöltsék, felhasználják satöbbi.

Ebből a célból kerestem én is sokáig a megoldást, amelyet végül a pixieset-nél találtam meg. A Pixieset estében igazából pont a fenti problémákra találunk megoldást. Azaz létre tudunk hozni már az ingyenes verzióban is korlátlan számú, jelszóval védett ügyfél galériát, összesen 3 GB tárhellyel és a fent leírt funkcionalitással.
Akinek a tárhely kevés, vagy épp szeretné, ha az ügyfél galériája is professzionális hatást keltene, azaz saját domain neve alatt fut, szolgáltatói logó helyett saját logóval, annak a következő lépés a 8 USD-s havi alapcsomag. A csomagok és azok pontos tartalmát itt tudjátok megnézni: link.

A Pixieset alternatívájaként a Smugmug jöhet szóba, amelynek az árait és funkcionalitását itt tudjátok ellenőrizni. Bár elsőre, ha saját domain névvel ellátott ügyfél galériát szeretnél, valamivel drágábbak tűnik, cserébe viszont minden csomagjuk korlátlan tárhellyel rendelkezik. Ami pedig az árakat illeti, nem 8 vagy 14 USD-n fog múlni havi szinten. Vagy ha igen, akkor már rég rossz, még ebben a fura helyzetben is, amikor jóval kevesebb a megrendelés…

Azt, hogy a store funkció mennyire használható Magyarországon (azaz, hogy ha valaki itt akar értékesíteni akár nyomtatott képeket is, az szállításban és költségben pontosan mit jelent) azt nem tudom megmondani, tapasztalat hiányában, de ha valamelyikőrök használja ezt a szolgáltatást, kíváncsi lennék, mik a tapasztalataitok!

Meg tudjuk magunk is oldani, saját weboldalunkon?

Igen. Ha wordpress oldalad van, rengeteg kiegészítő alkalmazás, galéria satöbbi áll rendelkezésre. A kérdés inkább az, hogy megéri e? Már csak azért is nagy kérdőjel, mivel a weboldalak szolgáltatójánál a foglalt tárhely után is fizetsz és a kiegészítő galériáért is fizetni fogsz, hisz az ingyenesek pont nem rendelkeznek ezzel a funkcionalitással, amire szükséged van egy ügyfél galéria létrehozásához. Azaz szembe kell állítani ezt a részt is, azzal a résszel, hogy adott esetben a WordPress oldalad esetében minden hiba, funkcióval kapcsolatos rendellenesség megoldás a te feladatod lesz. Mivel a saját weboldal esetében WordPress párti vagyok, mert szabadságot ad, olyan lehetőségeket, amivel ténylegesen magad tudod, korlátozások nélkül a saját oldalad szerkeszteni, kialakítani, így ebben az esetben is kipróbáltam, milyen lehetőségek állnak rendelkezésre.

Tetszett a cikk? Oszd meg, hogy máshoz is eljuthasson!

Legfrissebb blog cikkeink: